IQ Dental

Program IQ Dental zachwycił nas ciekawymi rozwiązaniami dedykowanymi gabinetom stomatologicznym. Jest przyjemny w obsłudze i posiada wiele ciekawych funkcji i dodatków zarówno dla personelu placówki jak i pacjentów.

To program dla gabinetów stomatologicznych dostępny w dwóch wariantach , które różnią się od siebie zakresem funkcjonalności. Oprogramowanie nie tylko sprawdzi się dla personelu i lekarzy, ale też dla właścicieli i menadżerów, którzy znajdą najpotrzebniejsze narzędzia do prowadzenia biznesu. Twórcy oferują wdrożenie wraz z przeniesieniem bazy z innych programów oraz pełną pomoc w dalszym użytkowaniu.

IQ Dental – dla kogo?

Dzięki dostosowanym funkcjom dla różnych użytkowników, z programu mogą korzystać stomatolodzy, higienistki, rejestratorki, a także menadżerowie i właściciele placówki.

Utworzenie konta

Osoby zainteresowane mogą utworzyć konto testowe, gdzie można korzystać bezpłatnie przez 14 dni z pełnej wersji programu. Panel rejestracji jest dostępny na stronie internetowej. W przeciągu kilku dni od zapisu, do klienta zostaje przydzielony opiekun, który przeprowadza szkolenie wdrożeniowe. Można z nim ustalić czy ma być ono prowadzone kompleksowo dla wszystkich, czy rozdzielone dla konkretnej grupy odbiorców np. lekarzy, rejestracji, kadry zarządzającej.

Istnieje też możliwość zapisu na darmową prezentację z przedstawicielem IQ Dental. W tym celu należy wypełnić formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej (po kliknięciu w „Umów się na darmową prezentację” . Wybieramy tam dla kogo miałaby się odbyć prezentacja, preferencje co do terminu oraz dane kontaktowe.

Pakiety

Aplikacja IQ Dental jest dostępna w dwóch wersjach – FULL oraz EDM. Różnią się od siebie zakresem funkcjonalności oraz przeznaczeniem. Każdy z pakietów zapewnia przeniesienie bazy z innego programu, opiekę serwisową, wszystkie aktualizacje oraz nieograniczoną liczbę urządzeń.

IQ Dental EDM to ograniczona wersja, skierowana głównie dla placówek którym zależy na modułach dokumentacji medycznej czyli karty pacjenta, kalendarza i rozliczeń. Nie ma rozbudowanej funkcji kalendarza, filtrowania i grupowania pacjentów, modułu planu leczenia w karcie pacjenta, statystyk, podglądów oraz pozostałych zaawansowanych opcji.

IQ Dental Full to pełna wersja oprogramowania, która zawiera wszystkie dostępne funkcje i moduły. Oprócz funkcji zawartych we wcześniejszej opcji, pakiet wzbogacony jest o np. animacje edukacyjne 3D, moduły zarządzania zespołem, badania lojalności pacjentów oraz system wysyłania smsów.

Funkcje programu

Główną funkcją programu jest rozbudowany terminarz, w którym znajdziemy m.in. bardzo intuicyjną wyszukiwarkę wolnych terminów. Można też ustawiać statusy wizyt np. jako potwierdzona/niepotwierdzona. W karcie możemy grupować pacjentów, oznaczać ich jako priorytetowych.

Dostępne szablony ankiet i zgód mogą posłużyć dla lekarzy w celu zebrania potrzebnych informacji.
Podczas zapisu pacjenta widzimy informację o dotychczasowej frekwencji pacjenta – ile wizyt zostało odwołanych/przełożonych/zrealizowanych, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji (np. związanych z przedpłatą za wizytę). Na karcie pacjenta znajduje się także informacja o rozliczeniach – czy pacjent ma jakieś zaległości/nadpłaty.

Gdy żaden z proponowanych terminów nie odpowiada – możemy zapisać pacjenta na listę rezerwową w formie „aktywnej poczekalni”- w przypadku zwolnienia terminu spełniającego kryteria oczekującej wizyty, dostajemy powiadomienie.

Pacjent może też samodzielnie zapisać się na wizytę poprzez stronę internetową, jeśli lekarz udostępni taką opcję.

Ciekawym dla personelu placówki rozwiązaniem jest opcja „poczekalnia”, dzięki której lekarz dostaje sygnał dźwiękowy informujący o tym, że pacjent znajduje się w poczekalni i czeka na wizytę.

Program posiada zaawansowany moduł planu leczenia wraz z diagramem zębowym, który znacznie ułatwia pracę stomatologom czy ortodontom. W diagramie mamy wiele opcji oznaczeń zębów i jamy ustnej.

Możemy przede wszystkim ustawić położenie zęba, oznaczyć brak zęba, ząb mleczny, stały lub implant, ale też wprowadzić przeprowadzone procedury, zabiegi. Wszystkie diagramy można modyfikować i zestawiać z poprzednimi. To zdecydowanie najciekawszy graficznie diagram, z jakim mieliśmy okazję pracować i jedna z najważniejszych zalet programu IQ Dental.

Kolejną wyróżniającą program funkcjonalnością jest przygotowanie automatycznego planu leczenia, na podstawie wcześniej ustalonego diagramu uzębienia. Gdy lekarz uzupełni diagram, algorytm IQ Dental przygotuje optymalną propozycję planu leczenia.

System rozliczeń pozwala na rozliczanie wizyt pacjentów, generowanie faktur, paragonów, raportu kasowego zaś moduł statystyk tworzy raporty finansowe, kalkulatory i raporty czasu pracy.

Stomatolog korzystający z programu IQ Dental może także wystawiać e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania.

Moduł multimedia to kolejny dodatek, dzięki któremu posiadamy bibliotekę animacji 3D. Animacje pomogą omówić i zwizualizować plan leczenia.

IQ Dental pozwala również na sprawną komunikację pomiędzy personelem placówki. Komunikator dostępny w programie pozwala na wysyłanie wiadomości do wybranej osoby lub do grupy odbiorców (np. personelu rejestracji). Funkcja „Zadania” pozwala dodatkowo na utworzenie planu zadań dla personelu i wyświetlenie ich w formie powiadomień. Wykonawca zadania może zamieszczać tam adnotacje lub odznaczyć zadanie jako wykonane.

System SMS

System pozwala na wysyłanie wiadomości do pacjentów z bramki SMS, gdzie możemy np. wysłać powiadomienie z linkiem do potwierdzenia wizyty. Nie jest to 2way SMS zatem pacjent nie ma możliwości odesłania odpowiedzi zwrotnej.

Najważniejsze cechy

 • Elektroniczna dokumentacja medyczna
 • E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia
 • Analizy finansowe
 • Moduł automatycznego planu leczenia
 • Moduł statystyk
 • Diagram uzębienia w karcie pacjenta
 • Samouczki, filmy instruktażowe
 • Komunikator
 • Poczekalnia
 • Lista rezerwowa
 • Zadania

Bezpieczeństwo danych

Firma zapewnia o najwyższej jakości przechowywaniu danych w chmurze. Dane przechowywane są w 3 serwerowniach, a kopia zapasowa jest tworzona co 2 godziny. Na stronie internetowej dostępne są certyfikaty potwierdzające ochronę danych.

Integracje

 • ZnanyLekarz
 • Carestream
 • Vatech
 • Integracja P1
 • Integracje drukarek fiskalnych

Kontakt i wsparcie techniczne

Twórca zapewnia pomoc w początkowej konfiguracji ustawień takich jak grafik pracy, platforma p1 czy też ustawień diagramu. Na bieżąco są wykonywane aktualizacje oraz prowadzona jest opieka serwisowa. Do dalszej dyspozycji użytkowników pozostają filmy instruktażowe oraz samouczki.

Kontakt i wsparcie techniczne jest dla użytkowników dostępne poprzez chat i infolinię telefoniczną. Helpdesk jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach między 9:00-17:00, zaś pomoc online w szerszym zakresie godzinowym.

Wnioski

Według nas IQdental to bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze system, dobrze wypadający na tle konkurencji. Program zdecydowanie wyróżnia się szybkim, sprawnym i intuicyjnym tworzeniem planu leczenia, a interaktywny diagram uzębienia daje nam spore możliwości oznaczania i edycji stanu uzębienia pacjenta. 

Wśród naszych zastrzeżeń pojawił się brak płatności online, ale zgodnie z deklaracją producenta zostaną wprowadzone już w 2024 roku.

Skomentuj artykuł