Estomed

Program Estomed to ciekawe narzędzie do pracy w placówce stomatologicznej. Oparty o jednorazowe opłaty licencyjne za każde stanowisko będzie korzystniejszym wyborem w przypadku niewielkich placówek.

Estomed to oprogramowanie stworzone dla placówek stomatologicznych. Licencja programu jest bezterminowa. Zawarta jest w jej ramach roczna opieka serwisowa (z możliwością przedłużenia) oraz pakiet aktualizacji zawierający nowe funkcje.

Estomed – dla kogo?

Zakres funkcji programu Estomed dedykowany jest zarówno dla stomatologom, ortodontom, higienistkom jak i personelowi rejestracji, managerom. Pacjenci mogą korzystać z rejestracji wizyt online na platformie internetowej.

Utworzenie konta

Program można zainstalować samodzielnie. Instalator poprowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces. Dodatkowo jest dostępny przewodnik instalacji.

Producent oferuje zdalną prezentację programu, na którą możemy zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej.

Pakiety

Dostępne są trzy pakiety programu Estomed.

Pierwszy z nich to wersja Basic, którego największym ograniczeniem jest brak dostępu do terminarza. Do głównych funkcji należy lista pacjentów, karta pacjenta, grupy pacjentów oraz panel przeglądu. Jest też dostępny panel periodontologiczny i moduł dla techników. Poza tym brakuje funkcji raportowania, komunikatora, kolejki oczekujących i modułu fiskalnego.

Drugi pakiet Ultimate oprócz funkcji zawartych w poprzednim, jest wzbogacony o terminarz, moduł kolejki oczekujących oraz rozliczanie lekarzy.

Trzecia opcja Gold posiada większość funkcji i modułów dostępnych w systemie.

Funkcje programu Estomed

Terminarz w programie możemy podzielić  na dowolną ilość gabinetów. Możemy tam dodawać wizyty, oznaczać status, opis tekstowy jak również wysłać do gabinetu informacje, że pacjent jest już na miejscu i czeka na wizytę.

W karcie pacjenta mamy dostęp do listy wizyt, załączników, planu leczenia, prac protetycznych i podobnych funkcji.

Panel przeglądu dostępny w karcie pacjenta pozwala na oznaczenie zębów zaplanowanych do leczenia, koron, implantów oraz braków uzębienia. Możemy dodawać tam szczegółowe opisy i adnotacje.

Program ma integracje z programami do obrazowania, kamerami wewnątrzustnymi, jak również ze skanerami i kartami pamięci Wi-Fi. Dzięki temu zdjęcia RTG/RVG są obsługiwane w trybie 2D.

Rejestracja online umożliwia umawianie wizyt pacjentów samodzielnie poprzez stronę internetową. Po zalogowaniu, każdy z pacjentów ma również dostęp do czatu z rejestracją.

Moduł NFZ pozwala na rejestrację pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy dzięki temu np. sprawdzić status ubezpieczenia pacjenta czy też prowadzić system rozliczeń.

W programie dostępna jest funkcja do wystawiania e-recept. Za dodatkową opłatą można wykupić moduł do recept refundowanych.

Przydatną funkcją dla personelu będą też szablony wydruków, które generują domyślne wydruki i raporty, które można modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami.

Oprócz podstawowych funkcji dla stomatologów, jest też dedykowany moduł dla periodontologów, który pozwala na oznaczanie elementów dziąseł.

Dla ortodontów i protetyków, pracę zdecydowanie ułatwi moduł tworzący prace dla techników, gdzie można szczegółowo opisać zlecenie dla technika.

Dzięki funkcjonalności modułu rozliczeń możemy przeprowadzać wszystkie operacje płatnicze oraz dołączać i uzupełniać dokumenty księgowe. Moduł fakturowanie pozwala na wystawianie dokumentów księgowych: paragonów, faktur, rachunków, KP oraz korekt.

Do funkcji, które nie zawsze spotykane w konkurencyjnych systemach, zaliczamy opcję „magazyn”, pozwalającą monitorować stany magazynowe w gabinecie oraz moduł sterylizacji, który tworzy ewidencję pakietów sterylizacyjnych.

Wiele z modułów jest dostępnych za dodatkową opłatą, dlatego warto wcześniej zweryfikować jaki będzie finalny koszt przy zastosowanej przez nas konfiguracji systemu.

System SMS

System umożliwia automatyczną lub ręczną wysyłkę przypomnień o terminie wizyty. Z poziomu programu można realizować również kampanie marketingowe. Pacjent może odpisać na otrzymaną wiadomość, która automatycznie odnotuje się w systemie. System sms związany jest z roczną opłatą abonamentową oraz dodatkową płatnością za każdą wiadomość sms.

Najważniejsze cechy

 • panel przeglądu
 • integracje z programami do obrazowania
 • integracje z drukarkami fiskalnymi
 • elektroniczna dokumentacja medyczna
 • moduł sterylizacja
 • szablony wydruków
 • moduł dla periodontologów
 • moduł do przygotowania prac dla techników
 • kolejka oczekujących
 • fakturowanie
 • komunikator
 • raporty
 • magazyn
 • rejestracja online
 • system SMS

Bezpieczeństwo danych

Producent deklaruje, iż w przypadku utraty danych lub nieprawidłowego zapisu, jest możliwość przywrócenia poprzedniego stanu pracy programu. System Simple Backup tworzy zabezpieczoną i zaszyfrowaną kopię wrażliwych danych medycznych.

Kontakt i wsparcie techniczne

Na etapie wdrożenia przeprowadzana jest pierwsza konfiguracja gdzie tworzona jest lista lekarzy, terminarz pracy i pozostałe dane potrzebne do prowadzenia kalendarza.

Do dyspozycji dla wszystkich użytkowników jest podręcznik użytkowania, w którym znajdziemy podstawowe informacje  wspomagające obsługę.

Niestety naszemu zespołowi nie udało się ustalić, czy producent oferuje bezpłatne szkolenia oraz w jakim zakresie zapewnia wsparcie techniczne dla użytkowników systemu.

Wnioski

Program posiada moduły i opcje typowe dla systemów dedykowanych stomatologom. Producent oferuje nam możliwość dobrania odpowiednich modułów do naszego gabinetu, nie ma konieczności wykupywania niepotrzebnych opcji. Dużym ograniczeniem jest jednak brak możliwości łączenia różnych pakietów w ramach jednej bazy danych. Decydując się zatem na droższy pakiet, jesteśmy zmuszeni zastosować go wszędzie, co będzie stanowiło poważny koszt w gabinetach, które potrzebują więcej licencji.

Wysoka jednorazowa opłata za każde stanowisko może stanowić barierę – zwłaszcza w przypadku placówek, które dopiero poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań i chciałyby przetestować program w praktyce.

Skomentuj artykuł