Telemedycyna odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa

Telemedycyna odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa

Zmieniające się realia w medycynie to coś, czego nie unikniemy. Cyfryzacja wielu możliwości, które mogłyby ułatwić oraz usprawnić działania placówek medycznych jest na wagę złota. Telemedycyna doskonale wpisuje się w obecne trendy i potrzeby pacjentów i placówek medycznych.

Rozwój, na który czekała cała Polska

Przed pandemią, która obnażyła nasze wszystkie niedociągnięcia, usługi telemedyczne już istniały, powoli się rozwijały. Jednak prawdziwy boom zaobserwowaliśmy wraz z pojawieniem się koronawirusa, który wywołał chaos w większości przychodni i placówek medycznych.

Ograniczona dostępność świadczeń, chaotyczne działania decydentów i zmieniające się przepisy prawne, skłoniły placówki do poszukiwania lepszych rozwiązań. Strach i opór przed wprowadzaniem zmian zostały wyparte przez potrzebę zapewnienia usług bezpiecznych dla lekarzy i wszystkich grup pacjentów.

Czas pokazał jak bardzo nie docenialiśmy telemedycyny i rozwiązań, które ona oferuje. Od wybuchu pandemii wyciągnęliśmy sporo wniosków i doceniliśmy narzędzia pozwalające na skorzystanie z konsultacji online z każdego zakątka Ziemi.

Posiadanie telefonu lub komputera z dostępem do Internetu to dzisiaj jedyne czego potrzebujemy, by przeprowadzić konsultację z dowolnym specjalistą.

Kto najwięcej korzysta na telemedycynie?

Wynik jest podzielony, ponieważ usługi telemedyczne są korzystne dla pacjentów, ale i lekarzy, którzy i tak w naszym kraju są przeciążeni. Szczególnie w mniejszych miastach i miasteczkach, wioskach – gdzie jeden lekarz może mieć pod swoją opieką dziesiątki pacjentów. Na terenach oddalonych od dużych ośrodków medycznych telekonsultacje pozwalają na szybszą diagnostykę i skorzystanie z zaleceń specjalisty, do którego pacjent musiałby pokonać dziesiątki lub setki kilometrów.

Aktualnie telemedycyna jest wykorzystywana na wielu płaszczyznach, ponieważ doskonale sprawdza się w klasycznej konsultacji lekarskiej, w diagnostyce oraz procesie leczenia. Łącze internetowe pozwala na szybką rozmowę z lekarzem, która dotychczas była wręcz niemożliwa. Dziś wystarczy kilka kroków, aby pacjent z Krakowa skonsultował się u lekarza z Gdańska, siedząc wygodnie w swoim mieszkaniu.

Telemedycyna jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy:

 • mają problemy z poruszaniem się, np. korzystają z wózków inwalidzkich bądź są pacjentami leżącymi, czy w podeszłym wieku,
 • pracują w nieregularnych godzinach, ponieważ wiele platform medycznych oferuje konsultacje online o każdej porze dnia i nocy,
 • mieszkają w dużej odległości od specjalisty, którego pomocy potrzebują
 • mieszają za granicą,
 • leczą się przewlekle,
 • regularnie przyjmują leki.

Telemedycyna jest rozwiązaniem również dla osób, które mają problem z rozmową o swoich problemach, często konsultacja online jest pierwszym krokiem dla osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznej a mają obawy przed bezpośrednim stawieniem się w placówce. Strach czy wstyd przed lekarzem powoduje często rezygnację ze świadczenia, które często może uratować życie. W tym wymiarze telemedycyna sprawdza się doskonale.

Konsultacja online oferuje pełen zakres usług, z których pacjent mógłby skorzystać osobiście w gabinecie, czyli wystawienie e-Skierowania na badania, e-Zwolnienia w przypadku choroby i e-Recepty w przypadku konieczności leczenia farmakologicznego.

Wizyta online pozwala na zinterpretowanie wyników badań czy zmianę ścieżki leczenia.

Jak wygląda konsultacja online?

W zależności od platformy medycznej, rodzaj oferowanych usług może się różnić. Jedne z bardziej popularnych i rozbudowanych platform, takich jak haloDoctor, oferują wybór rodzaju konsultacji spośród: rozmowy telefonicznej, czata pisanego bądź wideorozmowy.

Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek platformy warto, by pacjent dokładnie zapoznał się z zasadami jej działania oraz zweryfikował, czy na liście dostępnych lekarzy znajduje się specjalista, który go interesuje.

Dla pacjentów, którzy zgłaszają się z problemem, nie wiedząc do którego lekarza powinni umówić wizytę, platformy coraz częściej proponują system podpowiedzi, kierując pacjenta według objawów i problemów zdrowotnych. To duże ułatwienie, jeśli umawiając wizytę wiemy, że konkretny lekarz zajmuje się naszą jednostką chorobową.

Druga istotna rzecz to kalendarz wizyt, który informuje pacjenta o najbliższych wolnych terminach, dzięki czemu pacjent może swobodnie dopasować wizytę do swoich możliwości czasowych. E-wizyty znacząco skracają czas oczekiwania na konsultację, co stanowi ich kolejną zaletę.

Dokonując wyboru platformy należy zwrócić szczególną uwagę na gwarancje bezpieczeństwa. Zabezpieczenia platformy i weryfikacja lekarzy udzielających świadczeń – to absolutna podstawa w telemedycynie.

Narzędzia w telemedycynie dla lekarzy

Lekarze, poszukujący rozwiązań telemedycznych dla swojej placówki medycznej, z łatwością znajdą dzisiaj narzędzia, pogramy, oferujące kompleksowe i bezpieczne przeprowadzenie wizyty online z pacjentem.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli poszukujesz narzędzi do telekonsultacji, zwróć szczególną uwagę na:

 • kompleksowe rozwiązania – dzięki którym przeprowadzanie wizyt będzie możliwe już z poziomu programu dla placówki medycznej (np. Medfile)
 • zasięg, jaki oferuje platforma – dzięki czemu zdobędziesz nową grupę pacjentów zainteresowanych teleporadą czy wideokonsultacją
 • opłaty i prowizje za dostęp lub przeprowadzone konsultacje.

Wybierając haloDoctor lub inną platformę telemedyczną, pamiętaj również o zapewnieniu dostępności rejestracji telefonicznej. Tu również warto być na bieżąco z rozwiązaniami, które zagwarantują 100% odebranych połączeń od pacjentów, bez konieczności zatrudniania własnego personelu rejestracji.

Szukach kompleksowych rozwiązań?
Dowiedz się, jak zabezpieczamy obsługę rejestracji telefonicznej – umów bezpłatną konsultację

  Skomentuj artykuł