Praca w rejestracji medycznej - sprawdź, czy jest dla Ciebie
Cechy idealnej Rejestratorki Medycznej
Praca w rejestracji medycznej to nieustanna komunikacja. Z jednej strony komunikujemy się z pacjentem – czasem niezadowolonym, wymagającym lub nieuprzejmym. Z drugiej strony, stanowiąc część zespołu placówki, musimy porozumieć się z personelem medycznym i współpracownikami z działu obsługi pacjenta.
To właśnie umiejętności interpersonalne są kluczowe w pracy w rejestracji medycznej, w tym w szczególności:
Łatwość nawiązywania kontaktów
Swobodne prowadzenie rozmowy z pacjentem, zarówno dzwoniącym, jak i obecnym w placówce, jest niezbędne w pracy rejestratorki medycznej.
Uważne słuchanie pacjenta
Umiejętność aktywnego słuchania, czyli słuchania uważnego, z zamiarem prawdziwego zrozumienia sytuacji i potrzeb pacjenta, pozwala na budowanie dobrych, pozytywnych relacji.
Asertywność w rejestracji
Asertywność to cecha niezwykle przydatna w pracy w rejestracji medycznej, zwłaszcza w kontakcie z pacjentami, którzy próbują skłonić rejestratorkę to działania wbrew zasadom. Zazwyczaj dotyczy to dokonania zapisu poza kolejką oczekujących czy bez wymaganych dokumentów. Pacjenci domagają się także bezpośredniego kontaktu z lekarzem lub udostępnienia dokumentacji, wydania recept, mimo braku takich możliwości ze strony rejestratorki.
Umiejętność rozwiązywania konfliktów
Rejestracja to najczęściej pierwsza linia kontaktu pacjenta z placówką. Jeśli pojawią się powody do niezadowolenia pacjenta, na pewno jako pierwsza dowie się rejestratorka. Z tego powodu ważna jest umiejętność rozmowy z niezadowolonym pacjentem, łagodzenia negatywnych emocji, rozwiązywania
Stres w pracy Rejestratorki Medycznej
Pracownicy rejestracji medycznej narażeni są na sytuacje stresujące, nagłe i nieprzewidziane. Nagła nieobecność lekarza przy poczekalni pełnej oczekujących pacjentów? Zasłabnięcie starszej osoby w poczekalni? A może awaria systemu i brak możliwości zapisu zniecierpliwionego pacjenta?
Praca w rejestracji medycznej może być związana z ciągłym napięciem, dlatego ważne, by kandydat na to stanowisko potrafił zachować zimną krew i dystans do pojawiających się problemów. Jeśli pojawią się błędy ze strony rejestratorki, konieczna jest właściwa reakcja i umiejętne załagodzenie konfliktu.
Praca pod presją czasu
Poniedziałkowe poranki w przychodniach POZ czy AOS są prawdziwym testem na umiejętność pracy pod presją czasu. Jeśli kolejka przed „okienkiem” nie ma końca, a dzwoniący pacjenci czekają kilkadziesiąt minut na połączenie z rejestracją – nie ma mowy o chwili wytchnienia. Praca w rejestracji medycznej potrafi być niezwykle intensywna (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach), a idealny kandydat na pracownika rejestracji musi działać energicznie i zdecydowanie.
Kursy i szkolenia dla Rejestratorek
Pracownicy rejestracji powinni regularnie uczestniczyć w szkoleniach podnoszących poziom wiedzy i kompetencji. Gotowość do nauki, poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności miękkich to podstawa rozwoju na tym stanowisku.
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy, personel rejestracji medycznej jest przygotowywany z zakresu znajomości świadczeń dostępnych w placówce. Pracownik rejestracji musi znać lekarzy, specjalistyczne nazewnictwo, zasady obowiązujące pacjentów. Musi również opanować obsługę programu, z którego korzystają lekarze.
Praca w rejestracji telefonicznej
Specyficzne, dodatkowe oczekiwania stawiane są w pracy w telefonicznej obsłudze pacjenta. Jeśli placówka posiada wyodrębnione stanowiska, dedykowane wyłącznie rejestracji telefonicznej, od kandydatów oczekuje się przede wszystkich poprawnej wymowy – nienagannej dykcji i poprawnej artykulacji. Dodatkowym atutem będzie sprawne zarządzanie czasem rozmowy, szybka obsługa komputera i programów do obsługi placówki.
Samodzielne stanowisko w rejestracji medycznej
W najmniejszych podmiotach medycznych – indywidualnych praktykach lub niewielkich zespołach lekarskich, praca w rejestracji medycznej może oznaczać samodzielne stanowisko. Jest to wówczas praca odpowiednia dla osób dobrze zorganizowanych, odpowiedzialnych i skrupulatnych.
Praca w rejestracji – opinie
W Internecie zostało już założonych wiele wątków na forach i pojawiło się wiele opinii na temat pracy w rejestracji medycznej. Najczęściej dyskusje dotyczą przygotowania do zawodu i zarobków.
Mimo, iż obecnie dostępnych jest wiele kursów na „Rejestratorkę Medyczną”, to opinie na temat ich wartości są bardzo różne. W praktyce, pracodawcy bardziej zwracają uwagę na predyspozycje i tzw. „kompetencje miękkie”, znajomość programów używanych w placówce lub dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Kurs może być dodatkowym atutem, jeśli wykażemy, w jaką wiedzę lub kompetencje nas wyposażył.
A na jakie zarobki może liczyć pracownik rejestracji? Wiele zależy od miejsca zatrudnienia. Podstawowe wynagrodzenie otrzyma najczęściej pracownik szpitala czy przychodni NFZ. W prywatnych klinikach lub zewnętrznych rejestracjach – zarobki będą obejmowały dodatkowo system premiowy, by zachęcić do własnej inicjatywy i sprawnej obsługi pacjenta.
Podsumowując, praca w rejestracji medycznej, to zdecydowanie stanowisko dla osób lubiących pracę z ludźmi, czujących się swobodnie w komunikacji z innymi. To praca dla osób dokładnych, odpowiedzialnych i asertywnych.