Nowy Polski Ład a Lekarze i placówki medyczne

Nowy Polski Ład a Lekarze i placówki medyczne

Prowadzisz gabinet lekarski lub przychodnię i zastanawiasz się jakie zmiany przyniesie Nowy Ład w praktyce? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten temat.

Zmiany w zakresie karty podatkowej

Jeden z najważniejszych tematów to karta podatkowa. Od 2021 r. lekarze mogli korzystać z tzw. karty podatkowej w znacznie większym stopniu. Czyli z rozliczenia ryczałtowego, niezależnego od faktycznych przychodów.

Wiele prywatnych praktyk lekarskich wybrało ją, ze względu na prostotę. Wyboru trzeba było dokonać do 20 stycznia, a w wypadku nowych działalności – przed ich założeniem. Aktualnie możliwości karty podatkowej są ograniczone. W roku 2022 nie można wybrać tej metody rozliczenia. Z kolei sektor ochrony zdrowia (lekarz, lekarz dentysta, felczer, technik dentystyczny, pielęgniarka, położna, lekarz weterynarii) wykonujący działalność „na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej” straci możliwość jej wykorzystania. Ta kluczowa zmiana sprawia, że prawo rozliczania się kartą podatkową zostanie odebrane lekarzom kontraktowym, którzy posiadając własną działalność, podpisują umowę np. ze szpitalem lub przychodnią.

W skrócie:

  • Medycy, posiadający indywidualne praktyki i kierujący swoje usługi do Pacjentów (bez posiadania kontraktów z przychodnią lub szpitalem), jeśli obecnie korzystają z karty podatkowej, w dalszym ciągu mogą korzystać z tej metody.
  • Każdy, kto w 2021 rozliczał podatek inną formą niż karta podatkowa, nie będzie miał możliwości wybrania jej jako sposobu rozliczenia.
  • Lekarze kontraktowi posługujący się kartą podatkową, są zmuszeni do zmiany formy rozliczenia podatku.

W przypadku karty podatkowej wysokość składki zdrowotnej wzrośnie. Mówiąc dokładniej — wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia, czyli 270,90 zł. Tej kwoty lekarz nie odliczy od podatku. W 2022 r. stawki karty podatkowej wzrosną o ok. 4,2%.

Nowy Ład a ryczałt dla lekarzy

Ministerstwo finansów sugeruje lekarzom korzystanie z formy ryczałtowej. Charakterystyczną cechą ryczałtu jest fakt, że rozliczamy się z przychodów, a nie dochodów. W takim wypadku nie możemy więc odliczyć kosztów. Polski Ład usuwa profesje medyczne z listy wolnych zawodów w rozumieniu ustawy o ryczałcie. Mimo, że zmiana może budzić niepokój, to jednak nie niesie żadnych negatywnych konsekwencji. W ten sposób, przychody pozyskane ze świadczenia usług opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86) zostaną opodatkowane tą samą stawką, bez względu na to, czy świadczone są osobiście, czy z pomocą zatrudnionego personelu. Sama stawka zaś zostanie obniżona do 14%.

Rozliczając się ryczałtem, zapłacisz w tym wypadku 14%, zamiast jak dotąd 15%/17%. 

Składki zdrowotne w ramach Polskiego Ładu

Zgodnie z Nowym Ładem zniesiona zostanie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ponadto personel medyczny obciąży proporcjonalnie do dochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowych działalności gospodarczych. W ten sposób znacznie wzrośnie obciążenie fiskalne. Najkorzystniejsze zmiany obejmują bowiem najmniej zarabiających.

Samozatrudnieni oraz osoby z indywidualną działalnością gospodarczą (albo posiadający spółkę niebędącą podatnikiem CIT) nie otrzymali tak korzystnych zmian. Skutecznym planowaniem podatkowym w 2022 r. możemy więc nazwać nie tyle zmniejszenie obciążeń fiskalnych, ile utrzymanie podobnego ich poziomu jak w roku poprzednim.

W przypadku ryczałtu składka zdrowotna będzie wynosić 9% z:

  • 60% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach do 60 tys. zł;
  • 100% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł;
  • 180% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach od 300 tys. zł.

Składki zdrowotnej nie będzie już można odliczyć od podatku.

Inne zmiany w Polskim Ładzie

Poza powyższymi zmienione zostaną również zasady prowadzenia działalności. Zostaną wprowadzone m.in.: nowe przepisy powiązane z wykupem oraz sprzedażą samochodów leasingowych.

Zasady zostaną głównie zmienione w zakresie wykupu samochodu (głównie VAT oraz rozliczenie podatkowe z wartością rynkową pojazdu, zamiast wysokości ostatniej raty do wykupu) oraz jego sprzedaży. Dotyczy to przede wszystkim przeniesienia majątku firmowego do prywatnego. Aby uniknąć podatku dochodowego, będzie trzeba poczekać aż 5 lat, zamiast dotychczasowych 6 miesięcy.

Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania sprawdzą się w Twojej placówce?
Zostaw nam swoje dane, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą!

    Skomentuj artykuł