Kurs

Kurs "rejestratorka medyczna" - czy warto?

Czy kurs na rejestratorkę medyczną to szansa na uzyskanie cennych kompetencji czy może strata czasu i tylko kolejny "papierek" dla przyszłego pracodawcy? Jeśli planujesz zdobycie wykształcenia na tym kierunki, pomożemy Ci dokonać odpowiedniego wyboru!

Zawód rejestratorki medycznej to w ostatnich latach dość popularny kierunek rozwoju, zwłaszcza dla kobiet (choć i w tym obszarze następują zmiany i same ogłoszenia o pracę coraz częściej dotyczą również „rejestratora medycznego”) i osób mających zainteresowania medyczne.

Jako że rynek usług medycznych, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym dynamicznie się rozwija, powstają nowe ośrodki, kliniki i gabinety, a to oznacza, że coraz więcej placówek poszukiwać będzie wykwalifikowanych pracowników.

Osoby zainteresowane pracą na tym stanowisku poszukują kursów i szkoleń, które pozwolą im przygotować się do pracy w placówkach służby zdrowia. Czego mogą spodziewać się po takim kursie? Jak wybrać odpowiednią szkołę, by nie był to czas zmarnowany? Kiedy warto zdecydować się na kurs online a kiedy lepsze będą zajęcia stacjonarne?

Kurs rejestratorka medyczna – czy warto?

Kurs rejestratorki medycznej nie zawsze będzie dobrą inwestycją. Jeśli masz już wykształcenie medyczne lub pokrewne (np. zdrowie publiczne) prawdopodobnie posiadasz znacznie bardziej obszerną wiedzę i kurs dla rejestratorki nie będzie potrzebny.

Oczywiście praca na tym stanowisku wymaga dodatkowego przygotowania (np. znajomości programów do obsługi rejestracji) i rozwijania kompetencji komunikacyjnych, ale tu lepsze mogą okazać się specjalistyczne warsztaty i kursy oraz czas poświęcony na samodzielne uzupełnienie wiedzy.

Kiedy warto zrobić kurs na rejestratorkę medyczną? Jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia w pracy w placówce medycznej i temat jest dla Ciebie zupełnie nowy, jeśli nie masz wiedzy na temat prowadzenia dokumentacji medycznej i chcesz zdobyć podstawową wiedzę o pracy w rejestracji lub ocenić czy jest to zawód dla Ciebie.

Rejestratorka medyczna – szkoła

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie edukacji na kierunki rejestratorki medycznej, staniesz przed wyborem formy udziału z zajęciach (stacjonarnie lub online). Dla osób pracujących lub wykonujących podobny zawód, dobrym uzupełnieniem wiedzy będzie kurs online.

Co więcej, w internecie można znaleźć również szkoły, które oferują kurs za darmo. Jednak najczęściej oferują okrojony zakres materiału, który nie uwzględnia wszystkich wymagań i stanowi raczej uzupełnienie, aniżeli podstawę.

Rejestratorka medyczna – kurs online

Szkolenie zdalne ma na celu przybliżenie zawodu rejestratorki medycznej i skupia się przede wszystkim na zagadnieniach teoretycznych związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej, z zasadami funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i pracy w służbie zdrowia.

Czasami kurs rejestratorki medycznej online obejmuje także podstawowe szkolenie z programów komputerowych wykorzystywanych w przychodniach i szpitalach.

Kurs rejestratorka medyczna – kryteria wyboru

Podczas wyboru szkoły lub szkolenia kluczowe jest zweryfikowanie programu kształcenia oferowanego przez daną instytucję. Powinien on obejmować zróżnicowane zagadnienia, które pozwolą na rozszerzenie kompetencji.

Oprócz modułu związanego z pracą z dokumentacją musi zawierać kurs pierwszej pomocy oraz szkolenie językowe obejmujące najważniejsze zwroty w języku angielskim. Należy pamiętać, że rejestratorka na co dzień ma do czynienia z osobami chorymi, dlatego szkolenie z podstaw pierwszej pomocy w stanach nagłych jest istotne.

Przy wyborze szkoły warto zastanowić się nad zakresem obowiązków rejestratorki i tym samym wziąć pod uwagę także:

  • ćwiczenia praktyczne (np. związane z obsługą programów dla placówek medycznych)
  • zagadnienia związane z kompetencjami miękkimi (przydatne w obsłudze „wymagających” pacjentów)
  • przedmioty związane z komunikacją
  • przedmioty takie jak profesjonalna obsługa pacjentów
  • kwestie emisji głosu

To co robi rejestratorka medyczna w ramach codziennych obowiązków, będzie dobrą podpowiedzią na jakie aspekty należy zwrócić uwagę dokonując wyboru szkoły i kursu. Warto przyjrzeć się również ogłoszeniom (i opisanym w nich oczekiwaniom) zamieszczanym w ramach rekrutacji na stanowisko pracownika rejestracji.

Warto wybierać kursy, których program kształcenia jest rozbudowany i skupia się na praktycznym wymiarze. Odpowiedź na pytanie, który kurs rejestratorki medycznej wybrać jest trudna, ponieważ wszystko zależy od obranej ścieżki kariery.

Dla osób pracujących już w sektorze administracji, którym znane są np. zasady obiegu dokumentów, kurs będzie stanowił uzupełnienie wiedzy, natomiast osoby dopiero zaczynające karierę powinny skupić się na bardziej rozbudowanych szkoleniach, które mają bogaty program nauczania.

Można zdecydować się na szkołę policealną, która realizuje roczny program nauczania kończący się wydaniem certyfikatu. Osoby, które chcą zyskać bardziej rozległą wiedzę w dziedzinie administracji, mogą po dwóch latach nauki i zdaniu egzaminu państwowego uzyskać tytuł technika administracji.

Rejestratorka medyczna – egzamin zawodowy

Rejestratorka medyczna to zawód ujęty w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Kurs zawodowy obejmuje program szkolenia, w tym m.in. kurs języka angielskiego, kurs komputerowy i szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy czy prowadzenia dokumentacji medycznej.

Osoba, która po kursie zawodowym chce pracować jako rejestratorka medyczna, musi zdać egzamin zawodowy. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe może dawać lepsze perspektywy zatrudnienia, choć dotyczy to raczej placówek publicznych. Z takim dokumentem być może łatwiej będzie znaleźć pracę w szpitalach oraz placówkach medycznych NFZ.

Czy certyfikat ukończenia szkolenia będzie miał znaczenie w prywatnej placówce medycznej? Na pewno nie kluczowe. Tu liczy się doświadczenie, zaangażowanie i wysoki poziom kultury, czyli profesjonalna obsługa pacjentów w praktyce.

Skomentuj artykuł