Jak dobrać odpowiedni program do EDM?

Jak dobrać odpowiedni program do EDM?

W tym artykule dowiesz się czym jest Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, odróżnisz ją od dokumentacji medycznej prowadzonej w formie elektronicznej i co najważniejsze - dowiesz się jakie funkcje powinien posiadać program do prowadzenia EDM w Twoim gabinecie.

Czym jest Elektroniczna Dokumentacja Medyczna?

EDM, czyli Elektroniczna Dokumentacja została wprowadzona wg nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie, które weszło w życie w kwietniu 2020, Jego celem było ułatwienie oraz przyspieszenie wytwarzania oraz przetwarzania dokumentacji medycznej, dzięki czemu personel medyczny będzie posiadał łatwiejszy i bezpieczny dostęp do danych o historii leczenia Pacjenta.  Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jak zapewne wiesz już od dłuższego czasu obowiązuje, a ilość programów służąca do cyfryzacji  dokumentów nieustannie rośnie, dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompletny poradnik od A do Z, w którym dowiesz się jak prawidłowo wybrać program EDM

EDM a dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej

Pomimo tego że oba pojęcia brzmią podobnie, to jednak rozporządzenie rozróżnia dokumentację traktowaną jako EDM oraz dokumentację medyczną w postaci elektronicznej. Ta druga obejmuje wszystko poza dokumentami, które EDM opisuje:

 • kartę informacyjną z leczenia szpitalnego,
 • opisy badań diagnostycznych
 • wyniki badań laboratoryjnych z opisem
 • e-recepty
 • dokumentacji realizacji recepty w aptece
 • e-skierowanie
 • wpisy do karty uodpornienia
 • elektroniczne zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenie naprawy;
 • informacje dla lekarza kierującego Pacjenta do poradni specjalistycznej albo leczenia szpitalnego
 • informacje wystawiane w przypadku odmowy przyjęcia Pacjenta do szpitala (rozpoznanie choroby, urazu lub problemu zdrowotnego, wyniki badań, przyczyna odmowy przyjęcia do placówki, udzielonych świadczeniach zdrowotnych wraz z ewentualnymi zaleceniami)

Jak wybrać odpowiedni program?

Poszukiwanie odpowiedniego programu na pewno zajmie trochę czasu. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kompletną listę rzeczy, które powinien posiadać dobry program do EDM. Dzięki temu oszczędzisz dużo czasu na porównywaniu poszczególnych ofert!

1. Jeden by rządzić wszystkimi!

Chodzi oczywiście o to, aby oprogramowanie posiadało wszystkie potrzebne nam funkcje, tak aby nie posiłkować się 2-3 programami, ze względu na często większe koszty oraz większe obciążenie dla komputera.

2. Ochrona przed nieautoryzowanym dostępem

Jest to jedna z najważniejszych właściwości programu – im lepsze zabezpieczenia, tym mniejsza szansa na kradzież danych, podrabianie dokumentacji albo jej zmianę.

3.Ochrona przed uszkodzeniem dokumentacji

Kwestia, którą można pominąć, ale no właśnie – co jeżeli pliki w jakiś sposób ulegną uszkodzeniu? Czy program robi kopię zapasowe na wszelki wypadek? Warto o to zapytać.

4.Kto ma wgląd?

Mogłoby się zdawać, że ten punkt został już omówiony, jednakże warto wziąć pod uwagę drugą stronę – czy dostawca oprogramowania będzie miał wgląd w dokumentację? To również osoba nieuprawniona, dlatego warto poszukiwać rozwiązań, których dostawca widzi zaszyfrowany plik, tak aby ważna dokumentacja była szczelnie zabezpieczona.

5.RODO

Ochrona danych osobowych w dzisiejszych czasach potrafi być naprawdę skomplikowana w sytuacji kiedy zewnętrzna firma będzie przechowywać (nawet zaszyfrowane) dane Pacjentów. Warto, więc upewnić się, czy firma ma przygotowane rozwiązanie na taką okazję. Najczęściej będzie to umowa przekazania DO.

6.Awarie i popularne błędy systemu

Poszukując najlepszego rozwiązania znajdziesz w internecie wiele recenzji czy opinii. Ale recenzje wystawia tylko mały procent liczby użytkowników. Dlatego warto również wyszukać w Google nazwę programu razem ze słowami błąd, problem, awaria i sprawdzić czy pozytywne recenzje są również poparte małą ilością zgłoszonych awarii.

7.Wymagania sprzętowe i sieciowe

Bardzo ważny punkt z perspektywy kosztów – może się okazać, że aby korzystać z programu będzie trzeba kupić nowy komputer albo ulepszyć aktualny. Większość programów nie wymaga również szybkiego łącza, ale warto zwrócić uwagę na to, ponieważ również może okazać się, że potrzebna będzie zmiana dostawcy internetu albo nowa umowa.

8. Przyjazny interfejs

Można określić to pewną podstawą, która powinna być w każdym programie, ale każdy ma inny gust, więc istnieją różne skomplikowania interfejsu. Pamiętaj że prosty interfejs nie musi oznaczać mniejszej ilości funkcji!

9.Bazy wiedzy – leki, procedury, rozpoznania?

Kolejne narzędzie służące do usprawnienia oraz ułatwienia Twojej pracy! W końcu program do EDM powinien być również wygodnym narzędziem do wyszukiwana informacji na temat konkretnych leków, procedur czy rozpoznania, tak abyś w razie niepewności mógł w ciągu chwili otrzymać oczekiwaną informację.

10.Kim jest dostawca?

Zapewne w tym momencie posiadasz już kilku kandydatów, dlatego czas na finalne pytanie. Czy oprogramowanie jest od firmy, która jest długo na rynku? A może firma jest bardzo krótko w branży i dopiero buduje swoją pozycję? Musisz zastanowić się, komu zaufasz, pamiętając również, że wspieranie młodych, aspirujących firm jest również cenione a komunikacja z nimi czasem bywa łatwiejsza.

Dlaczego warto zabezpieczyć EDM? Jak to zrobić?

Bezpieczeństwo to jeden z elementów, na który kładziemy największy nacisk, ponieważ jeżeli dane zostaną wykradzione, zgodnie z RODO mogą zostać wyciągnięte poważne konsekwencje. Poza samym bezpiecznym programem warto również mieć solidnie zabezpieczony komputer. W jaki sposób? Wystarczy zadbać o mocne hasła, program antywirusowy i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci (nie wchodzić w podejrzane linki czy wiadomości, a także nie pobierać oprogramowania z niepewnych źródeł).

Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania sprawdzą się w Twojej placówce?
Zostaw nam swoje dane, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą!

  Skomentuj artykuł